.

2011 Bradys Run Results

23rd Annual Month of Mud
Bradys Run Park, Beaver Falls, PA
September 18, 2011
Expert Men - Expert Women - Single Speed - Veterans : 2 laps
1 27 Rob Spreng Dirty Harrys 1:03:44 1xm
2 24 Justin Pokrivka Top Gear / Cohen Assoc. 1:04:46 2xm
3 30 Gerry Pflug Salsa / No Tubes 1:06:25 3xm
4 113 Montana Miller IA / Niner 1:07:30 1ss
5 21 Dan Quinlan Carbon Racing 1:07:59 4xm
6 209 Frankie Ross Sette Nove 1:08:54 1v
7 118 T.J. Platt Top Gear 1:09:42 2ss
8 114 Scott Root Dirty Harrys 1:10:58 3ss
9 205 Tim Mould Team CF 1:11:13 2v
10 25 Jeff Menold University Bike Clarion st 5xm
11 104 Don Powers Pro Bikes 1:12:23 4ss
12 108 Ian Palermo Top Gear st 5ss
13 28 Anthony Grinnell 1:13:34 6xm
14 23 Zack Petronic Top Gear / Trek of Pittsburgh 1:14:11 7xm
15 26 Ben Bower Scholl’s Bicycle Shop 1:14:45 8xm
16 203 Mark Liti Dirty Harrys 1:15:27 3v
17 102 Micah Ownbey 1:16:08 6ss
18 206 Steve Svoboda HVRR 1:16:10 4v
19 202 Brian Parker Pro Bikes 1:16:25 5v
20 210 Jim Sloane Ultimate Sports Grove City st 6v
21 105 John Heffner Iron City Bikes 1:17:06 7ss
22 29 Darin Shriver DPS Penn 1:17:08 9xm
23 101 Scott Radford Pro Bikes 1:19:08 8ss
24 110 Todd Link attorneydelvecchio.com 1:19:13 9ss
25 106 Brad Kriley Pro Bikes 1:21:41 10ss
26 204 Jason Justi Beaver Valley Velo 1:23:53 7v
27 551 Lauren Mika Team CF Pittsburgh 1:24:21 1xw
28 116 Ryan Hoehn 1:24:52 11ss
29 103 Bly Rougier Black Lab Bikes 1:25:07 12ss
30 201 Joe Biss Beaver Valley Velo 1:25:53 8v
31 112 Zachary Brehm Bad Lad Bikes 1:25:57 13ss
32 552 Ruth Cunningham Top Gear 1:26:50 2xw
33 550 Ryanne Palermo Top Gear 1:29:30 3xw
34 553 Michelle Johnson Trek of Pittsburgh 1:30:36 4xw
35 109 Brian McDonald Brogg Bike Club 1:30:38 14ss
36 22 Justin Steiner Dirt Rag 1:30:45 10xm
37 111 Michael Gregory Ellis UPMC / Pro Bikes 1:32:48 15ss
38 208 Kent Rogers 1:34:14 9v
39 107 Kyle Shatzer Carnegie Mellon University 1:34:50 16ss
40 200 Sandy McKee Black Widows 1:44:07 10v
( at one lap behind )
41 117 Jon Pussaver Deez Nuts / Crater Crusher 1:09:12 17ss
2 DNF
Masters - Sport - Beginners - Women : 2 laps
1 311 Craig Cozza UPMC / Pro Bikes 1:08:44 1m
2 422 Joe Malone Bad Lads Cycling 1:15:40 1s
3 305 Jim Yankush Mahoning Valley Cycling 1:18:41 2m
4 306 John Fiumara Mahoning Valley Cycling st 3m
5 312 Matt Ross 1:18:53 4m
6 415 Joseph J. Fraas 1:19:08 2s
7 423 Cabeb Smith Stage 5 / Cycling Fusion 1:19:21 3s
8 419 Wilson Pyle Team Sewickley 1:19:27 4s
9 429 Justin Uplinger BikeTek Pittsburgh st 5s
10 427 Robert Hunt 1:19:52 6s
11 615 Dan Depenhart Team Zooky’s 1:20:23 1b
12 313 Frank Hersh Beaver Valley Velo 1:21:56 5m
13 309 Jay Miller Team Sewickley 1:22:02 6m
14 406 Jason Hochreiter Morningside Velo / BikeTek 1:22:26 7s
15 412 Mike Janeiro Clarks on McKnight st 8s
16 314 Ray Russell Sette Nove 1:23:00 7m
17 426 Robert Abranson Carnegie Mellon University 1:23:36 9s
18 414 Greg Roberts 1:24:13 10s
19 622 Chase Davis Bad Lads Cycling 1:24:26 2b
20 404 Adam Bemis Team Sewickley 1:24:28 11s
21 428 Darren Allworth Bad Lads Cycling 1:24:50 12s
22 416 Jeff Grimm Beaver Valley Velo 1:25:35 13s
23 303 Joseph Fraas 1:26:25 8m
24 420 Ron Scherff st 14s
25 413 Jeff Koontz UPMC 1:28:27 15s
26 408 Alan Lucas Morningside Velo / BikeTek st 16s
27 418 Christopher Jackson Koeles / Sewickley 1:30:04 17s
28 301 Dan Palermo Midnight Clown Posse 1:30:16 9m
29 400 Jake Frederick Rennerdale 1:31:00 18s
30 405 Tim Traynor 1:31:02 19s
31 753 Jill Dugan 1:32:07 1w
32 407 Jorge Mendoza 1:33:10 20s
33 608 Kevin Incorvati West Liberty Cycles 1:33:12 3b
34 750 Angelina Palermo Dirty Harrys / Midnight Clown Posse 1:33:57 2w
35 300 Ron Palermo Midnight Clown Posse 1:33:39 10m
36 607 Matt Emert 1:34:17 4b
37 409 Robert Sedgewick Morningside Velo / BikeTek 1:34:30 21s
38 310 John Papa Slippery Rock Cross Country 1:35:33 11m
39 307 David Gerstl 1:36:02 12m
40 751 Kelsi Randell AI - Zero / Fast Forward 1:36:03 3w
41 758 Stacie Truszkowski Steel City Endurance 1:36:04 4w
42 604 Brad Mosholder 1:36:18 5b
43 624 Brian Baculik Trails & Ales 1:36:50 6b
44 417 Kevin Park 1:38:18 22s
45 424 Eric Bendovic Beaver Valley Velo 1:39:16 23s
46 425 Paul Morgan 1:39:30 24s
47 620 Jarrett Lambright 1:40:05 7b
48 411 Rev. Greg Nass adventureman.com st 25s
49 410 Brian Lores adventureman.com st 26s
50 613 Chris Miceli 1:40:28 8b
51 617 Andy Manfred Crater Crusher 1:41:10 9b
52 605 Ron Chamberlain 1:44:18 10b
53 401 Peter Wilson 1:44:20 27s
54 601 Eric Sturzebecher PORC MTB Club 1:44:33 11b
55 760 Brittany Spangler Slippery Rock University 1:44:39 5w
56 302 Don Forcht Midnight Clown Posse 1:46:43 13m
57 623 Brian Lin Carnegie Mellon University 1:47:54 12b
58 757 Julie Chetlin Black Widows 1:48:18 6w
59 402 John Peterson 1:50:34 28s
60 603 Shane Terrick Team CF 1:52:32 13b
61 756 Tanya Kriley Team T 1:53:43 7w
62 304 Jay Herring Black Lab Bikes 1:54:12 14m
63 602 Steve Allen 2:02:11 14b
64 621 Brian Birch Bad Lads Cycling 2:02:40 15b
65 614 Sean Garrity 2:02:42 16b
66 610 Bill Markham 2:05:13 17b
67 754 Emily Walley 2:08:28 8w
( at one lap behind )
68 609 Aaron Bovalino Beaver Valley Velo 1:08:23 18b
69 759 Alicia Mathers 1:11:53 9w
70 755 Dana Tinkey 1:12:08 10w
71 612 Cojer Gory Carnegie Mellon University st 19b
72 611 Isacce Rudich Carnegie Mellon University 1:13:08 20b
73 616 Sean Ritchey Trek of Pittsburgh no time 21b
7 DNF
Juniors - High School : 1 lap
1 912 Brandon Marshall Pro Bikes / Central Catholic 41:13 1hs
2 902 Dan Gurtner Black Widows 41:55 2hs
3 901 Ryan Spengner Bad Lads Cycling 43:12 3hs
4 910 Ryan Munko 44:41 4hs
5 801 Kyle Boyd Pro Bikes 45:08 1j
6 805 Ben Chetlin Black Widows st 2j
7 913 Alex Hall Pro Bikes / Gateway High School 48:45 5hs
8 904 Kevin Orndorf Beaver High School 49:33 6hs
9 906 Alex Orndorf Beaver High School 49:44 7hs
10 806 Evan Ritchie Trek of Pittsburgh 50:07 3j
11 917 Alex Boden Pro Bikes / Gateway High School st 8hs
12 903 Ben Beighey 51:29 9hs
13 909 Quentin Torgerson Mars High School 51:30 10hs
14 911 Jake Roberts 51:49 11hs
15 916 Matthew Boden Pro Bikes / Gateway High School 52:39 12hs
16 802 Steven Downey 52:46 4j
17 905 Brad Andrew Beaver MTB Club 53:16 13hs
18 914 Brian Frank Pro Bikes / Gateway High School 55:56 14hs
19 908 Joshua Hendrickson Beaver MTB Club 58:17 15hs
20 907 Jimmy Nero Beaver MTB Club 1:00:41 16hs
21 915 Nicholas Razorsek Pro Bikes / Gateway High School 1:06:08 17hs
22 804 Oliver Chetlin Black Widows 1:08:08 5j
23 807 Cameron Marshall Pro Bikes / Black Widows 1:11:31 6j
24 918 Angelo Nola Beaver 1:23:16 18hs
25 808 Ethan Sloane Ultimate Sports Grove City 1:24:42 7j
26 803 Timber Kriley Team T 1:53:43 8j
0 DNF
Unicycles : 1 lap
1 1000 Dave Krack Pro Bikes / Butler Wobble 1:04:05 1u
2 997 Nathan Burtner Pro Bikes / Butler Wobble 1:48:33 2u
3 999 Isaac McKeever Pro Bikes / Butler Wobble 1:49:47 3u
0 DNF
HEAD HONCHO Rob Ridell
REGISTRATION Greta Daniels
MARSHALS Andrew Crumpler, Matt Tinkey and others
OFFICIAL Gary Bywaters
ASSISTANT Greta Daniels
ASSISTANT Matt Tinkey
COURSE DECONSTRUCTION
Jeff Grimm’s Beaver Valley Velo team
QUESTIONS ? bywaters@comcast.net
No corrections for spelling errors : print better next time