.

2013 North Park CX Results

25th Annual Month of Mud
North Park Cyclocross
Wexford, PA
October 20, 2013
Expert Men and Veterans 35+
9 laps
1 Jordan Villella Pro Bikes 55.34 1xm
2 Jordan Snyder Pro Bikes 56.34 2xm
3 Mike Mihalik Freddie Fu 57.01 3xm
4 Andy Gorski Pro Bikes 58.22 4xm
5 John Cotter Freddie Fu 59.09 5xm
6 Gunnar Shogren Pathfinder of WV 59.19 1v
7 Gerry Pflug Team CF 59.23 2v
8 Joe Malone 59.25 6xm
9 Jeff Menold University Bicycle - Clarion 1.00.33 7xm
10 Joshua Friedman ATP Race Consulting 1.01.34 8xm
11 Kyle Mihalik Nu Go / Koeles 1.01.48 9xm
12 Frankie Ross Sette Nove 1.13.30 3v
13 Bob Stumpf GPOA at 1 lap 10xm
14 # 65 11xm
15 Joe Fraas Bloom Bike Shop 12xm
16 David Short Nu Go / Koeles 13xm
17 Kristopher Powell Pro Bikes 14xm
18 David Friedman Top Gear 15xm
19 Steve Kurpiewski GPOA 16xm
20 Craig Merritts Cat Racing 17xm
21 Joe Fotia Frankford Bikes 4v
22 Betsy Shogren Pathfinder of WV 5v
23 Mark Nicoll GPOA 6v
24 Donald Crissman University Bicycle - Clarion 7v
25 Shawn Geiger Dynamic Physical Therapy 18xm
26 Chris Micelli Beaver Valley Velo 8v
27 #219 9v
28 Joe G. Fraas Dirty Harrys 10v
29 Jason Samonds Fat Head’s Brewery 19xm
29 starters (xm = 19 v = 10)
Single Speed and Master 45+
7 laps
1 Gunnar Shogren Pathfinder of WV 42.04 1m
2 Don Powers ynSSr / Pro Bikes st 1ss
3 Gerry Pflug Team CF 42.28 2ss
4 William Westover Thick Bikes 43.18 3ss
5 Aaron Shelmire ynSSr / Pro Bikes / i9 45.06 4ss
6 Mike Quigley Steel City Endurance 45.13 5ss
7 Jim Sloane Ultimate Sports 45.35 2m
8 Joe Fraas West Libery Cycling 46.38 6ss
9 Robert Abramson Carnegie Mellon University 46.49 7ss
10 Stephen Marlotte AG3R / Butler Health System st 3m
11 Jim Yankush Stark Velo 4m
12 Chris Hays Pro Mountain 8ss
13 Curt Brown Top Gear 5m
14 Bryan Routledge Sette Nove 6m
15 Todd Link Team Flannel 9ss
16 Bill Ehler UPMC Cycling Performance 48.28 7m
17 Mike Maher AG3R / Butler Health System 48.42 8m
18 Kurt Heil Team Flannel 48.50 9m
19 Josh Carson Nu Go / Koeles 49.15 10ss
20 Michael Ellis UPMC Cycling / Pro Bikes at 1 lap 10m
21 Joseph G. Fraas Dirty Harrys 11m
22 Ray Russell Sette Nove 12m
23 Jeff Salipante Square Wheels 13m
24 Gary Dugovich Beaver Valley Velo 14m
25 Sean Brady Hollow Oak Land Trust 15m
26 Jeff Cavalancia 16m
27 Dave Shaffer Big Bang Bikes / Pomodoro 11ss
28 Ed DeLuca DCI 17m
29 Kirk Morrison AG3R / Butler Health System 12ss
30 Dan Depenhart Beaver Valley Velo 18m
31 Jason Sammonds Fat Head’s Brewery 13ss
32 Paul Salipante Square Wheels 19m
33 John Papa Slippery Rock XC 20m
34 Rich Allen AG3R / Butler Health System 21m
35 Marco Piccarilli 14ss
36 Eric Hodos UPMC Cycling / Pro Bikes 15ss
37 Rich Dahlgren Team Rosenblum 22m
42 starters (ss= 15 m = 27)
Sport and Expert Women
6 laps
1 David Short Nu Go / Koeles 42.07 1s
2 Edward Brewer Pro Bikes 2s
3 Willem DeBoer UPMC Cycling Performance 3s
4 James Litzinger Beaver Valley Velo 4s
5 Jeff Curry Nu Go / Koeles 5s
6 Adam Cohen East End Cycling 6s
7 Mark Briercheck AG3R / Butler Health System 7s
8 Jason Hochreiter Nu Go / Koeles 8s
9 Shawn Geiger Dynamic Physical Therapy 9s
10 Alan Lucas Steel City Endurance 10s
11 David Cornett Pro Mountain Outfitters 11s
12 Dylan Kirchner 12s
13 Betsy Shogren Pathfinder of WV 44.48 1xw
14 Edward King Smith Iron City Bikes 13s
15 Robert Abramson Carnegie Mellon University 14s
16 Chris Coney Sugar Cycles Factory Team 15s
17 Jason Miller 16s
18 Matt Crawford Pro Bikes 17s
19 Mike Janerio Pro Mountain Outfitters 18s
20 Leonard Lucas Turd Ferguson 19s
21 Rob Shetler Fat Head’s Brewery 20s
22 Albert Carvelli 21s
23 Logan Krause AG3R / Butler Health System 22s
24 Chris Hays Pro Mountain Outfitters 23s
25 Hannah Brewer AG3R / Butler Health System 2xw
26 Tom Senkovich UPMC Cycling Performance 24s
27 Adam Elser Frankford Bikes 25s
28 Jason Henze 26s
29 Mick Mekkelson West Liberty Cycling 27s
30 # 424 Negley Rodgers ? 28s
31 Birk McGilvrey Top Gear Racing 29s
32 Stephanie Swan Team CF 3xw
33 Thomas Prusak Big Bang Bikes / Pomodoro 30s
34 Caleb Smith Pro Mountain Outfitters 31s
35 Ben Chetlin 32s
36 Veda Gerasimek Red Zone 4xw
37 Brian Lin Carnegie Mellon University 33s
38 Chris Jackson Big Bang Bikes / Pomodoro 34s
39 Scott Osterrieder 35s
40 Christian Korey 36s
41 Dave Shaffer Big Bang Bikes / Pomodoro 37s
42 Seth Staffen Beaver Valley Velo 38s
43 Marco Piccirilli at 1 lap 39s
44 Rick Neff 40s
45 Greta Daniels Nu Go / Koeles 5w
46 Angelina Palermo Top Gear Racing 6w
47 Matthew Miller Ant Racing 41s
48 Al Meder East End Cycling 42s
49 Sean Ritchie Trek of Pittsburgh 43s
50 Joshua Chen Carnegie Mellon University 44s
51 #484 Negley Rodgers ? 45s
52 Dave Ashi Ant Racing 46s
56 starters ( s = 50, xw = 6 )
Women, Beginners, Juniors, High School, Unicycle, Tandem
3 laps
1 Willam DeBoer UPMC Cycling Performance 21.28 1hs
2 Adam Cohen East End Cycling 22.06 1b
3 Joshua Chen 22.18 2b
4 Dave Galati 22.52 3b
5 Jeff Musher 23.00 4b
6 Dan Gloudemans East End Cycling 23.16 5b
7 Scott Diemert 23.27 6b
8 Xavier Szigethy Team Citius 23.40 2hs
9 Tom Senkevich UPMC Cycling Performance 24.08 7b
10 Sean Brady Hollow Oak Land Trust 24.16 8b
11 Ryan Johnson University Bike Shop 25.00 1j
12 Eric Osth East End Cycling 25.03 9b
13 James Bumbaugh 25.13 10b
14 Matt Serechin East End Cycling 25.13 11b
15 Brandon Manns Texas Road House / Pro Bikes 25.22 12b
16 Eric Groer 24.24 13b
17 Drew Smorul 25.31 14b
18 Roy E. Leonard 25.48 15b
19 Michael Coumos Iron City Bikes 25.56 16b
20 Will Vickerman Seneca Valley st 3hs
21 Skylar Zarzacki Slippery Rock University st 17b
22 Fred Fisher 26.17 18b
23 Nathan Black 26.54 19b
24 Al Meder East End Cycling st 20b
25 Evan Ritchie Trek of Pitts. / Seneca Valley 27.00 4hs
26 Hyagriv Simhan East End Cycling 27.08 21b
27 Dennis Patton 27.10 22m
28 Eric Johnson Top Gear 27.18 23b
29 Jared Boyer Slippery Rock University st 24b
30 Brian Debo Debo Moving and Storage 27.40 25b
31 George Sagan 27.45 26b
32 Braden MacBeth 28.02 2j
33 Dale Ballard st 27b
34 James Connolly Nu Go / Koeles 28.13 28b
35 Oliver Chetlin 28.18 3j
36 Christa Ross Sette Nove 28.23 1w
37 Ed Karris 28.39 29b
38 Michael Allinger 28.50 30b
39 Cole Bradley st 5hs
40 Katherine Jordan Carnegie Mellon University st 2w
41 Paul Diegelman East End Cycling 29.09 31b
42 Dave Krack Pro Bikes / Butler Wobble 29.22 1u
43 Austin Bradley University of Pittsburgh 29.27 32b
44 Tatjana Wiese Carnegie Mellon University 29.43 3w
45 Craig Steilerwald 30.32 33b
46 Amber Blackwood 30.34 4w
47 Rick Fisher 31.25 34b
48 Camerson Marshall Pro Bikes 32.28 4j
49 Rich Dahlgren Team Rosenblum at 1 lap 35b
50 Jacob Frank 5j
51 Cheryl Palermo Midnight Clown Posse 5w
52 Paul Carberry East End Cycling 36b
53 Grant Thomas 37b
54 # 764 6w
55 Laurie Plummer Team Rosenblum 7w
56 Dana Tinkey 8w
57 Marty Luffy 38b
58 Aiden Miller Ant Racing 6j
59 Sean Ritchey Trek of Pittsburgh 39b
60 Sherry Kyne Midnight Clown Posse 9w
61 Kevin Burr 2u
62 Jeff Gernett Dynamic Physical Therapy 1t
Rick Plowman Steel City Endurance 1t
63 Toyna Sedwick Carnegie Mellon University 10w
64 Ben Jackson North Allegheny 40b
65 Ann Berr 11w
66 Isaac McKeever 3u
67 starters ( w = 11, B = 40, J = 7, hs = 5, u = 3, t = 1 )
Head Honcho Rob Riddell
Registration Jeff Grimm, Rob Riddell, Gary Bywaters
Course Construction Matt Tinkey
Course Construction Elves Shawn Geiger, Jason Sammonds, Chase Davis,
Fred Fisher, Landscaping Solutions, Butler Wobble
Fluid Replacement Fat Head’s Brewery
Finish Line Officials Gary Bywaters and Dennis Schlott
QUESTIONS ? bywaters@comcast.net - DON’T BOTHER ANDREW !
No correction for spelling errors = print better next time.