.

2009 Raccoon Township Results

21st Annual Month of Mud Offroad Series
September 27, 2009
Raccoon Community Park, Monaca, PA
Warming to 64*, wet and greassy!
( After NINE hours of deciphering lap charts ! )
EXPERT MEN - EXPERT WOMEN - VETERANS 35+ - SINGLE SPEED = 9 laps
PLACE BIB NAME TEAM TIME
1 56 Michael Mihalik Freddie Fu 57:23
2 45 Kevin Kralik Pitt 58:08
3 65 Gerry Pflug Speedgoat / SPK st
4 62 Timothy Carson Pro Bikes 58:50
5 61 Gunnar Shogren Cannondale Factory Racing / BYBC st
6 59 Shawn Adams Lake Effect 59:08
7 08 Justin Pokrivka Pro Bikes / Cohen Asc. 59:45
8 49 Andy Gorski Speedgoat / SPK 1:00:35
9 48 Brett Rothmeyer Kraynicks 1:00:48
10 67 Brian Wieczorek Freddie Fu 1:00:54
11 44 Chris Mayhew JBV Coaching 1:01:22
12 39 Don Powers Pro Bikes 1:02:14
13 55 Darin Shriver Steel City Endurance 1:02:35
14 63 Aaron Shelmire Pro Bikes 1:02:59
15 44 Henry Spreng Dirty Harrys 1:03:05
16 32 Rob Spreng Dirty Harrys 1:03:07
17 46 Jacob Grantham Pro Bikes 1:03:28
18 35 Frankie Ross Sette Nove 1:03:40
19 41 Montana Miller Pro Bikes 1:05:04
( at one lap behind )
20 52 Gary Radosta 58:02
21 57 Steve Bedillion Pittsburgh Elite Velo / CAT Racing 58:34
22 30 Joe Fotia Mahoning Valley Cycling 58:45
23 27 Jereme Fisher 59:01
24 43 Ben Stephens Steel City Endurance 59:08
25 40 Ryan Gotch 59:16
26 11 Matt Tinkey Highland Training.net 59:24
27 60 Betsy Shogren Cannondale Factory Racing / BYBC 59:53
28 22 Ed DeLuca Schools 1:00:13
29 14 Josh Matta Thick Bikes 1:01:11
30 19 Jim Sloane Ultimate Sports 1:01:51
31 37 Dave Colwell HBI st
32 29 Pat Steckman Snitgers 1:02:02
33 54 Henry Spreng, Jr. Dirty Harrys 1:02:37
34 53 Jason Fisher 1:02:40
35 66 David Sopko Pennsylvania Dirt 1:04:43
36 07 David White RUM 1:04:58
( at two laps behind )
37 51 Traci Dodosta New Orleans Bike Club 58:32
38 02 Ryanne Palermo 58:52
39 64 Rebecca Iden Spider Monkey Cycling 59:46
40 58 Ruth Cunningham Pro Bikes / WVMBA 1:03:05
41 34 Matt Kasprzyk Spunk / Dirt Rag 1:03:35
( at three laps behind )
42 16 Brian Bietko Ultimate Sports 57:24
2 DNF
MASTERS 45+ = 6 laps
PLACE BIB NAME TEAM TIME
1 388 Jeff Guy WVU Healthcare 44:24
2 309 Jim Yankush Mahoning Valley Cycling 45:26
3 307 John Fiumara Mahoning Valley Cycling 45:35
4 350 Ray Russell Sete Nove 47:31
5 386 Gary Dugovich Beaver Valley Velo 51:33
( at one lap behind )
6 397 Frank Hersh Beaver Valley Velo 43:08
7 261 Ron Palermo API 44:33
8 352 Jim Anglin 46:42
9 314 Hank Kaczynski Summit Bikes / Team Mojo USA 46:46
10 361 Leo Jeziorski Team Jeziorski 51:48
11 383 Mark Bold Sete Nove 51:53
2 DNF
SPORT = 6 laps
PLACE BIB NAME TEAM TIME
1 377 Jacob McCrea UPMC Cycling Performance 42:52
2 374 Brendan Jones Beaver Valley Velo 42:56
3 394 Jason Leaman Stark Velo 45:41
4 373 Keith Hower Dale Property Services 46:20
5 366 Jason Justi Beaver Valley Velo 46:21
6 376 Michael Maher AG3R 46:23
7 363 Keith Jeziorski Team Jeziorski 47:49
8 360 Brian Hopkins AG3R 47:58
9 251 Jeremy Palermo Trek of Pittsburgh 48:00
10 50 Michael Careck (spelling?) Iron City Bikes 48:05
11 395 Christian Schott Trek of Pittsburgh st
12 312 Joe Wilcox 48:09
13 356 Mark Liti HBI Race Team 48:26
14 390 Henry Dimmick AG3R 49:38
15 265 Jacob Anderson 50:26
16 387 Rick Neff Sewickley Cycling 50:32
17 355 Jim Mayuric 51:18
18 393 Brian Phillips Trek of Pittsburgh 51:40
( at one lap behind )
19 391 Rich Allen AG3R 43:36
20 370 Zach Strang 44:03
21 256 Jason Bernardinelli 43:52
22 375 Ray Sielski AG3R 46:22
23 290 Glenn Rougier Blacklab Bikes 48:30
24 270 Philip Hensler 50:40
3 DNF
BEGINNERS = 6 laps
PLACE BIB NAME TEAM TIME
1 257 Joe Lydic 46:11
2 389 Robert Sedgewick Irvivo Datta
3 299 Kent Douglas Off Constantly
4 329 Benjamin Mayhew
5 258 Gregg Blanton
6 362 Alex Branstein
7 371 Dave Coulson
8 396 Rick Plowman
9 385 Aaron Bovalino Beaver Valley Velo
10 271 Dustin Wehla
11 269 Michael River
12 372 Greg Tarr
13 384 Bradley Ekas
WOMEN = 6 laps
PLACE BIB NAME TEAM TIME
1 399 Samantha House Cabon Racing 49:27
2 365 Rachel Teodori Steel City Endurance
3 364 Stacie Truszkowski Steel City Endurance
4 318 Melody Gerasimek One Call Now
5 392 JoAnn Dugovich Beaver Valley Velo
6 382 Maggie Macher Dirt Rag
7 285 Dana Tinkey Maxxis Tires
JUNIORS 16- = 3 laps
PLACE BIB NAME TEAM TIME
1 368 Eric Madis One Call Now 24:25
2 367 Justin Uplinger 25:13
3 379 Gage Kemeter (?spelling) 26:21
4 334 Jeremy Meinert 27:09
5 291 Wilson Rougier Blacklab Bikes 27:46
6 279 Jay Showraker Beaver Mtb Club 28:18
7 281 Josh Hendrickson Beaver Mtb Club 28:51
8 357 Ben Beighey 30:45
9 280 Jimmy Nero II Beaver Mtb Club 30:54
10 398 Matthew Bolen no time
11 369 Ryan Madis One Call Now 31:06
12 317 Veda Gerasimek (age 10) One Call Now 33:16
13 380 Chris Droz 35:36
14 359 Ethan Sloane Ultimate Sports and Rentals 35:53
15 378 Haley Black 37:00
1 DNF
OTHER MODES OF TRANSPORTATION
UNICYCLE
1 Dave Krack Speedgoat.com
MIXED TANDEM = 5 laps
1 Justin Pokrivika Pro Bikes / Cohen Asc. 43:10
Ruth Cunningham Pro Bikes / WVMBA
2 Gunnar Shogren Cannondale Factory Racing / BYBC 43:36
Betsy Shogren Cannondale Factory Racing / BYBC
HEAD HONCHO Rob Riddell
COURSE DESIGN Gary Dugovich - Beaver Valley Velo
GROUNDHOGS Beaver Valley Velo Team and Mike Mihalik
REGISTRATION OFFICIALS Rob Riddell, Dana Tinkey, Matt Tinkey, Andrew Crumpler, Maggie Macher
FINISH LINE OFFICIAL Gary Bywaters
RESULTS ASSISTANTS Matt Tinkey, Rachel Teodori, Greg Flood
THANKS TO OUR FINE SPONSORS !
Bell Boyz Portable Restrooms - Grove City - 724-458-1630
SPK Law Firm - Brian DelVecchio - 412-281-1970
Cannondale - www.cannondale.com
CP Development Apartment Rentals
Dirt Rag Magazine - www.dirtragmag.com
Dirty Harrys - www.dirtyharrys.net
Fox
Pro Bikes - www.probikesllc.com
Pearl Izumi - www.pearlizumi.com
Snitgers Bicycle Store - www.snitgersbikes.net
TOP Gear Bicycle Store - www.topgearbicycleshop.com/
Trek of Pittsburgh - www.trekofpgh.com
Ultimate Sports - Grove City - 724-458-8657
Veronica Constantine, O.D. - Moon Township - 412-299-8444
West Liberty Cycles - www.westlibertycycles.com
( NO corrections for spelling errors - print better next time )