.

2009 Bradys Run Results

October 11, 2009
Bradys Run Park, Beaver Falls, PA
Mid 40*
EXPERT MEN - EXPERT WOMEN - VETERANS 35+ - SINGLE SPEED = 2 laps
PLACE BIB NAME TEAM TIME CAT
1 32 Rob Spreng Dirty Harrys 56:14 1x
2 90 Timothy Carson Pro Bikes 56:24 2x
3 08 Justin Pokrivka Pro Bikes / Cohen Asc. 59:46 1ss
4 30 Joe Fotia Mahoning Valley Cycling 59:47 1v
5 75 Joe Ruggery Freddie Fu 1:00:31 2v
6 93 Shane Gouldthread Dirty Harrys 1:00:54 3x
7 41 Montana Miller Pro Bikes 1:01:57 2ss
8 87 Darin Shriver Steel City Endurance 1:02:43 4x
9 11 Matt Tinkey Highland Training.net 1:03:10 5x
10 88 Jacob Grantham Pro Bikes st 6x
11 27 Jereme Fisher 1:03:57 7x
12 12 Steve Bedillion Pittsburgh Elite Velo / CAT Racing 1:04:32 3ss
13 92 Henry Spreng Dirty Harrys 1:04:33 8x
14 95 Scott Ogden Butt Sauce 1:04:44 3v
15 35 Frankie Ross Sette Nove st 4v
16 39 Don Powers Pro Bikes 1:05:35 9x
17 40 Ryan Gotch 1:06:19 4ss
18 19 Jim Sloane Ultimate Sports 1:06:33 5v
19 01 Doug Locke st 10x
20 14 Josh Matta Thick Bikes 1:09:18 11x
21 16 Brian Beiko Ultimate Sports 1:10:00 5ss
22 37 Dave Colwell HBI 1:10:53 12x
23 76 Steve Smith Team Echo 1:11:27 6ss
24 31 Heath Neely Pro Bikes 1:13:09 7ss
25 96 David White RUM 1:13:39 8ss
26 89 Michael DeSanzo 1:14:01 13x
27 94 Wayne Cunningham 1:14:36 9ss
28 03 Jon Lewis IUP Single Speed Alliance 1:16:04 10ss
29 23 Lee-Ann Beatty Pro Bikes 1:16:30 1xw
30 29 Pat Steckman Snitgers ( two flats ! ) 1:18:58 6v
31 02 Ryanne Palermo 1:20:22 2xw
32 34 Matt Kasprzyk Spunk / Dirt Rag 1:21:41 14x
33 81 Michelle Johnson Trek of Pittsburgh 1:22:39 3xw
34 83 Rebecca Iden Spider Monkey Racing 1:29:44 4xw
1 DNF
MASTERS 45+ - SPORT - BEGINNERS - WOMENS = 2 laps
PLACE BIB NAME TEAM TIME CAT
1 136 Keith Hower Dale Property Services 1:07:38 1s
2 309 Jim Yankush Mahoning Valley Cycling 1:08:34 1m
3 355 Jim Mayuric 1:08:41 2s
4 312 Joe Wilcox 1:09:04 3s
5 265 Jacob Anderson 1:09:18 4s
6 308 Tom Clayton Mahoning Valley Cycling 1:09:34 2m
7 349 Jay Miller Team Sewickley 1:10:14 3m
8 356 Mark Liti HBI Race Team 1:10:24 5s
9 150 Kevin Campbell Spokes -n- Skis / CHORBA 1:10:33 6s
10 158 Zach Petronic 1:11:34 7s
11 307 John Fiumara Mahoning Valley Cycling 1:11:42 4m
12 274 Roy Gryskevich Mahoning Valley Cycling st 5m
13 128 Jordan Villella 1:11:52 8s
14 350 Ray Russell Sete Nove st 6m
15 250 Brendan Jones Beaver Valley Velo 1:12:19 9s
16 161 Ben Brucker 1:12:48 10s
17 121 Christian Schott Trek of Pittsburgh 1:12:58 11s
18 267 Bill Russ 1:13:40 12s
19 151 Marc Marchese 1:13:43 7m
20 277 John Crawford st 8m
21 149 Brian Caporuscio Spokes -n- Skis / CHORBA 1:13:45 13s
22 143 Phil Mollenkof 1:14:32 14s
23 156 Justin Martincic Snitgers 1:14:33 15s
24 284 Brian Phillips Trek of Pittsburgh 1:15:45 16s
25 257 Joe Lydic 1:16:06 1b
26 135 Hank Ingram Sewickley Cycling 1:17:25 17s
27 256 Jason Bernardinelli 1:17:58 18s
28 263 Grant Morrow 1:18:48 2b
29 131 Jason Justi Beaver Valley Velo 1:19:05 19s
30 346 Don Spalding Team Sewickley 1:19:32 9m
31 249 Joseph Filar 1:19:51 20s
32 154 Seth Pierson 1:20:04 3b
33 152 Tom Moul 1:20:49 21s
34 127 Matt Groom 1:20:51 22s
35 129 David Roney 1:21:56 23s
36 137 Chris Popovic Sewickley Cycling 1:22:50 24s
37 261 Ron Palermo API 1:23:19 10m
38 147 Jeff Watson 1:23:26 4b
39 299 Kent Douglas Off Constantly 1:23:56 5b
40 144 Rich Allen AG3R/Butler Health Sys./Pro Bikes 1:23:57 25s
41 142 Dan Depenhart TDP 1:25:47 6b
42 290 Glenn Rougier Blacklab Bikes 1:26:05 26s
43 126 Fabian Brugger 1:26:13 27s
44 343 Gregg Somerhalder 1:26:56 11m
45 326 Don Forcht 1:28:00 12m
46 258 Gregg Blanton 1:28:50 7b
47 159 TS Crawford 1:30:14 8b
48 321 Jim Boyd 1:31:56 9b
49 157 Erika Kopanic 1:33:32 1w
50 270 Philip Hensler 1:34:05 28s
51 139 Lisa Pegden Team Sewickley 1:36:52 2w
52 329 Benjamin Mayhew 1:37:00 10b
53 162 Nick Strang 1:37:07 11b
54 140 Kelsi Randell Susquehana Valley Velo Club 1:37:59 3w
55 145 Chris Micchi 1:38:58 12b
56 103 Dave Coulson OMD 1:39:20 13b
57 269 Michael River 1:41:52 14b
58 148 Sean Cavaluchy Backbone Racing 1:45:33 29s
( brought in early )
59 153 Rich Dahlgren Team Rosenblum 1:05:10 13m
60 155 Laurie Plummer Team Rosenblum st 4w
61 285 Dana Tinkey Maxxis Tires 1:05:22 5w
5 DNF
JUNIORS 16- = 1 lap
PLACE BIB NAME TEAM TIME
1 291 Wilson Rougier Blacklab Bikes 42:59
2 334 Jeremy Meinert 43:43
3 102 Jay Showvaker 46:00
4 141 Duncan Miller Team Sewickley 46:02
5 357 Ben Beighey 46:43
6 106 Gage Kemener 47:16
7 281 Josh Hendrickson Beaver Mtb Club 47:18
8 138 Nick Popvic Sewickley Cycling 47:39
9 146 Justin Uplinger 49:23
10 264 Ben Settimio Trek of Pittsburgh 49:29
11 280 Jimmy Nero II Beaver Mtb Club 52:57
12 260 Angelina Palermo API 53:18
13 133 Billy Russell Beaver Mtb Club 53:19
14 319 Kyle Boyd 1:07:28
15 359 Ethan Sloane Ultimate Sports and Rentals 1:37:18
OTHER MODES OF TRANSPORTATION
UNICYCLE = 2 laps
1 345 Dave Krack Speedgoat.com 1:45:02
MIXED TANDEM = 2 laps
1 Andrew Crumpler 2:02:04
Maggie Macher
HEAD HONCHO Rob Riddell
COURSE DESIGN Chris Huffman
GROUNDHOGS Chris Huffman, Andrew Crumpler, Rob Riddell, Matt Kasprzyk, and Rich Dahlgren
REGISTRATION OFFICIALS Rob Riddell, Maggie Macher, Andrew Crumpler
FINISH LINE OFFICIAL Gary Bywaters
FINISH LINE ASSISTANT Rob Riddell
THANKS TO OUR FINE SPONSORS !
Bell Boyz Portable Restrooms - Grove City - 724-458-1630
SPK Law Firm - Brian DelVecchio - 412-281-1970
Cannondale - www.cannondale.com
CP Development Apartment Rentals
Dirt Rag Magazine - www.dirtragmag.com
Dirty Harrys - www.dirtyharrys.net
Fox
Pro Bikes - www.probikesllc.com
Pearl Izumi - www.pearlizumi.com
Snitgers Bicycle Store - www.snitgersbikes.net
TOP Gear Bicycle Store - www.topgearbicycleshop.com/
Trek of Pittsburgh - www.trekofpgh.com
Ultimate Sports - Grove City - 724-458-8657
Veronica Constantine, O.D. - Moon Township - 412-299-8444
West Liberty Cycles - www.westlibertycycles.com
QUESTIONS ? email = bywaters@comcast.net
( NO corrections for spelling errors - print better next time )