.

2008 Grove City Results

20th Annual Month of Mud Offroad Series
October 5, 2008
Grove City Memorial Park, Grove City, PA
Cool, high of 60*
EXPERT MEN  - EXPERT WOMEN - VETERAN 35+ - SINGLE SPEED = 5 laps
1 Stephen Cummings Indiana Regional Medical Center 44:59 1x
2 Joe Ruggery Freddie Fu 45:34 1v
3 Andy Gorski Speedgoat / SPK / Salsa 46:16 2x
4 John Rowley Indiana Regional Medical Center 46:32 3x
5 Evan Perrone Dirty Harrys st 1ss
6 Sam Morrison AG3R / Indiana Cycling.com st 4x
7 Gerry Pflug Speedgoat / SPK / Salsa st 2ss
8 Frankie Ross Sette Nove 46:48 2v
9 Brian Wieczorek Freddie Fu st 3v
10 Mike Jernigan Pro Graphics st 5x
11 Bill Westover Thick Bikes / DORC 48:26 6x
12 Darin Shriver 49:05 7x
13 Bradley Schmalzer Bikeman.com / Thin Six st 8x
14 Don Powers st 9x
15 Jacob Grantham Pro Bikes st 10x
16 Brett Rothmeyer Kraynicks st 11x
17 Aaron Shelmire Carnegie Mellon University st 12x
18 Michael Tressler Rad Racing st 3ss
19 Todd Schoeni Pro Bikes 49:07 13x
20 Justin Pokrivika Dirty Harrys 49:37 14x
21 Matt Tinkey Maxxis 49:42 15x
22 Scott Mederos 49:44 16x
23 Scott Root Dirty Harrys 49:52 4ss
24 Henry Spreng, Jr. Dirty Harrys 49:59 17x
25 Joe Fotia 50:38 4v
26 Evan Robinson Pro Bikes 50:39 18x
27 Mark Tressler st 5ss
28 John Antonelli 51:08 5v
29 Carmen DeSanzo Ultimate Sports st 19x
30 Jim Sloane Ultimate Sports 51:25 6v
31 Brad Kriley Speedgoat 51:56 6ss
32 Jim Wright Nail City Velo st 7v
33 John McClurg Pro Bikes st 20x
34 Tim Heck Trek of Pittsburgh st 7ss
35 Henry Spreng, III Dirty Harrys 53:04 21x
36 Dan Wilson Slippery Rock U. / Dirty Harrys 53:54 8ss
37 Michael DeSanzo Ultimate Sports 53:58 22x
38 Montana Miller 54:12 9ss
39 Heath Neely Ultimate Sports 54:16 10ss
40 Beth DeSanzo Ultimate Sports 55:42 1xw
41 Brian Beitko Ultimate Sports 55:43 11ss
( at one lap behind )
42 Mark Liti Buffalo Riders 46:24 12ss
43 Lee Ann Beatty Pro Bikes 46:32 2xw
44 Liz Martin 47:28 3xw
45 Brian DelVecchio SPK Law Firm 48:38 8v
46 Paula Bittner 49:05 4xw
47 Brian Mershimer 50:51 13ss
48 Ruth Cunningham Dirty Harrys 52:07 5xw
2 DNF
SPORT - BEGINNERS - WOMEN - MASTERS 45+ = 4 laps
1 Ed Delgros 39:07 1m
2 Benjamin Stephens Carnegie Mellon University 40:32 1s
3 Jim Yankush Mahoning Valley Cycling 40:38 2m
4 Michael Maher 40:45 2s
5 Ray Russell Sette Nove 40:48 3m
6 Joe Wilcox 41:12 3s
7 Mike Quigley st 4s
8 Ed Lustic st 4m
9 Greg Ellis UPMC Cycling Performance 41:38 5m
10 Scott Ostereider TRC / Roomful Express st 5s
11 Vaughn Wallace Trek of Pittsburgh st 6s
12 Tom Nieri 42:00 7s
13 Tom Clayton Mahoning Valley Cycling 42:05 6m
14 Josh Matta Thick Bikes st 8s
15 Rob Masterson Penn State Hershey Cancer Ins. 42:17 9s
16 Jonathan Lomax 42:20 10s
17 Joe McManus 42:23 1b
18 Joe Filar 42:52 11s
19 Jason Fisher 43:07 12s
20 Charlie Patterson Dirty Harrys 43:17 7m
21 Dave Colwell 44:05 13s
22 Matthew Culp st 14s
23 David Sopko 44:12 15s
24 Henry Dimmick AG3R / Butler Health System st 16s
25 Christian Schott Trek of Pittsburgh 44:28 17s
26 Jason Justi Beaver Valley Velo 44:38 18s
27 Wayne Richards West Liberty Cycles 44:55 8m
28 Ben Brucker 45:00 19s
29 Hank Kaczynski Summit Bike Shop 45:38 9m
30 Brian Phillips Trek of Pittsburgh 46:02 20s
31 Gary Dugovich Beaver Valley Velo 46:14 10m
32 Bill Gheres Countryside Cycling 46:22 11m
33 Richard Grella Stark Velo 46:32 12m
34 Bill Russ 46:35 21s
35 David Hornak st 22s
36 Christa Ross Sette Nove 47:08 1w
37 Keith Hower Ironhorse Bicycle Company 47:14 23s
38 Matt Bell Pro Bikes st 24s
39 Rick Joki TRM Cycles 47:32 13m
40 Gregg Somerhalder 47:46 14m
41 Wayne Cunningham 48:01 25s
42 Glenn Dansey West Liberty Cycles 48:12 26s
43 Jim Anglin 48:26 15m
44 Zach Strang 49:01 2b
45 Michelle Beitko Ultimate Sports st 2w
46 Raymond Sielski AG3R 49:33 16m
47 Dale Seeds 49:55 17m
48 Ed Brandenstein 49:59 27s
49 Rebecca Iden 50:04 3w
50 Rachel Teodori Steel City Endurance 50:14 4w
( at one lap behind )
51 Ryanne Palermo 39:16 5w
52 Bruce Cox 39:24 18m
53 Mary Schardt West Liberty Cycles 40:22 6w
54 Philip Hensler 42:00 3b
55 Dave Zielinsky 43:24 28s
56 Dana Tinkey Maxxis 46:27 7w
57 Kaye Presutti 46:32 8w
58 Eric McRue st 4b
1 DNF
JUNIORS = 2 laps
1 Todd Thorniley 25:08 1j
2 Veda Gerasimek 35:08 2j
3 Cole Musser 48:42 3j
OTHER MODES OF TRANSPORTATION
UNICYCLE  ( This week was a 36″ wheel ! )
1 Dave Krack Speedgoat 59:17
HEAD HONCHO Chris Huffman
ASSISTANT HEAD HONCHO Ty Musser
2ND ASST. HEAD HONCHO Tom Bell
HEAD HONCHO IN TRAINING Rob Riddell
REGISTRATION Tom Bell, Rob Riddell and Ty Musser
RACE OFFICIAL Gary Bywaters
THANKS TO OUR FINE SPONSORS !
Veronica Constantine, O.D. - Moon Township - 412-299-8444
Bell Boyz Portable Restrooms - Grove City - 724-458-1630
West Liberty Cycles - www.westlibertycycles.com
CP Development Apartment Rentals - Charlie Patterson - 412-731-4000
SPK Law Firm - Brian DelVecchio - 412-281-1970
Cannondale - www.cannondale.com
Dirty Harrys - www.dirtyharrys.net
Snitgers Bicycle Store - www.snitgersbikes.net
Trek of Pittsburgh - www.trekofpgh.com
Ultimate Sports - Grove City - 724-458-8657
GT Bikes